Nejprve trochu teorie, proč se podkopové chodby budovaly. Útočník se při dobývání snažil dostat do hradních objektů, pevností a tvrzí, aby si je podmanil, nebo je alespoň vyraboval a zničil. K tomu někdy využíval i podkopové chodby k hradbám pod zemí - buď tajně, nebo pomocí skryté podzemní horizontální štoly...
Ne všechna místa a vstupy lze prozrazovat. | archiv: Kamil Pokorný
Boření hradeb:
Jedním ze způsobů překonání hradeb bylo jejich rozboření. Starší valové konstrukce se prakticky bořit nedaly, ale útočník mohl rozvrátit nebo zapálit kolovou hradbu - palisádu a následně val překonat. Od 12. ale zejména 13. století se objevují první kamenné hradby ("zděné na maltu" či "po římském způsobu") a ty se již daly rozrušit nebo pobořit. Cílem bylo vytvořit v hradbách průlom a jím proniknout do pevnosti. Způsoby, jak tohoto průlomu docílit, lze rozdělit do dvou skupin:
Nasazení obléhacích strojů:
Dalším ze způsobů narušování a poškozování opevnění obránců bylo nasazení mechanických válečných strojů. Metací stroje nejrůznějších konstrukcí a principů vrhaly těžká břemena poškozující zdivo a krovy, zapalující střechy a zabíjející obránce na hradbách.
Mnohá místa uchráníme utajením vstupu | archiv: Kamil Pokorný
Použití podkopů:
Větší nasazení této techniky se v našem vojenství objevuje až s rozšířením zděných fortifikací. První zmínky o podkopech u nás jsou z 11.st. (obléhání Nákla (1091) či z obléhání polského Hlohova (1109) německo-českým vojskem).
Útočník se podkopal k hradbám pod zemí - buď tajně, pomocí skryté podzemní horizontální štoly nebo v zapuštěném zákopu, kryt shora dřevěnými přístřešky z klád, trámů, krytých někdy i mokrými kůžemi, proti střelám, kamení, či dalším břemenům, která shora svrhávali obránci, spolu s vřícím olejem, vodou a hořící smolou. Šlo o to, podkopat se až k základům hradeb. Odstraněné zdivo nahrazovali kopáči výdřevou. Když byla takto odstraněna dostatečně velká část základů hradeb nebo hradby podkopány, byl prostor vyplněn hořlavým materiálem a výdřeva následně zapálena. Poté, co dřevo shořelo, došlo k sesuvu zdiva a hradba se v daném místě nad zemí zbortila nebo alespoň narušila.
Byzantská princezna - historička Anna Komnena, popisující události na přelomu 11-12.st. a působení křižáků první křížové výpravy v Byzanci a Svaté zemi, popisuje nasazení podobné techniky při dobývání Nikaie:
"...ti první měli bojovat, aby ti druzí měli volné ruce pro podkopání věže. Ti na místo vykopaných kamenů vsunovali dřevěné klády. Když se prokopali na druhou stranu věže, takže už bylo možno vidět prosvítající světlo, klády zapálili. Když dřevo shořelo, Gonatas (věž v opevnění) se naklonil ještě víc..." (1996, str. 317).
Velmi podobný detailní popis nám zanechal i muslimský kronikář Ibn al-Qalánisí, když popisoval pád křižácké Edessy, dobyté atabekem Zengím roku 1144:
"Zvláštní oddíly churásánských a aleppských ženistů začaly kopat na vhodných místech, až došly do samotných útrob země, kde se (pomocí tunelů) prokopaly až pod základy hradebních věží. Tunely pak vyztužili dřevem a zvláštními prostředky, které k tomu účelu používali. Pak už jen zbývalo vše zapálit. Požádali o příkaz k zapálení Zengího, který si tunely podrobně a s obdivem prohlédl a vydal rozkaz. Jakmile podpěry zapálili, oheň se rozšířil a strávil dřevo, což způsobilo pád hradeb. Při zhroucení zahynulo mnoho mužů na obou stranách a muslimové pak zahájili útok, při němž bylo zabito a zraněno mnoho Franků a Arménů a další byli donuceni k útěku." (Gabrieli, 2010, str. 69-70).
| archiv: Kamil Pokorný
Jindy se obléhatelé nepokoušeli přímo o poškození hradeb, ale snažili se spíše jen vyhloubit chodbu, kterou by v příhodný okamžik - třeba v noci - mohla do pevnosti proniknout alespoň menší skupina vojáků a zevnitř otevřít brány. Tomu se obránci snažili bránit - jednak prostě poslouchali, zda nezaslechnou z podzemí hluk kopání, což ale nebylo v rachotu obléhání snadné, nebo třeba rozmisťovali na ohrožených místech na hradbách mísy s vodou, aby na hladině mohli pozorovat pravidelné otřesy způsobené kopáním. Popis budování takových chodeb obléhateli a obrany proti tomu opět podává Anna Komnena:
"Kopáči postupovali pod zemí jako krtci, kteří ryjí své podzemní chodby. Když pracovali nad zemí, chránili se vysokými kryty před zásahy kamenů a šípů a pod zemí podpírali stropy chodby sloupky. Postupovali přímo dopředu a vykopali širokou, dlouhou štolu, z níž na vozech vyváželi zeminu. Když štola postoupila hodně daleko, radovali se z toho, jako by dokázali bůhví co velikého. Ani obléhaní neseděli nečinně. I oni ze své strany vykopali v určité vzdálenosti příkop, usadili se v něm a čekali, až se obléhatelé přiblíží. Jakmile v jednom místě uslyšeli že obléhající tlukou, kopou a podkopávají se pod spodní část hradeb, otevřeli ze své strany štolu, otvorem odtud uviděli dav nepřátel a ohněm jim spálili tváře." (1996, str. 383).
Protože podkopy budovali specialisté - zpravidla horníci, sledovala tato metoda také přímo rozvoj hornictví. Od vrcholného středověku nacházíme i v našich pramenech četné zmínky o najímání kopáčů z hornických měst na podobnou práci během válek.
Tato kategorie účelových podzemních chodeb, zvaných Podkopy, patří jenom mezi doplňující, protože původních podkopů se v místech fortifikací a blízkém prostoru hradeb zachovalo jen malé minimum. Lze je řadit mezi ty tajné, nesloužily však k úniku, ale naopak, k nenápadnému průniku – alespoň pod patu hradební zdi.
Někdy se člověk i trochu umaže :-) | archiv: Kamil Pokorný
Nadšení pátrači po neznámém a dávno zapomenutém podzemí nemohou minout skutečnost, že kolem strategických pevností a hradů se budovaly v kritických časech nejen naslouchací chodby, zevnitř objektů ven, ale také podkopové chodby a štoly - ty budoval nepřítel směrem z vnějšího okolí pod hradby, pozorovací věže a jiné objekty. A to platí i o brněnském Špilberku, pevnosti zásadního významu ve své době.